Vianočný darček, na ktorý si ešte počkáme

O poliklinike, ktorá vlastne už ani poliklinikou nie je, sme už na stránkach PRE TATRY písali niekoľkokrát. Naposledy, keď bez vedomia občanov vedenie mesta požiadalo VÚC Prešov o zrušenie jej štatútu, alebo keď (opäť bez verejnej diskusie) požiadalo o zrušenie licencie prevádzkovania rádiológie, teda röntgenového pracoviska.

Ak k tomu prirátame ešte skôr zrušenú lekársku službu prvej pomoci, vedeniu mesta sa tak za niekoľko rokov podarilo skoro úplné znefunkčnenie poskytovania vlastných zdravotníckych služieb.

Bolo len otázkou času, kedy podľa zabehnutého scenára „najprv nechať schátrať alebo zničiť, potom draho obnovovať“, príde radnica s nejakým plánom „záchrany“.

To sa stalo začiatkom minulého roku, kedy nám v Tatranskom dvojtýždenníku (04/2020) s dovetkom, že „aj my Tatranci si zaslúžime mať zdravotnícke zariadenie“ bol v predstihu oznámený „vianočný darček“ v podobe odovzdania rekonštruovanej „starej polikliniky“, po novom Centra integrovanej zdravotnej starostlivosti.

Termín „rozbalenia“ darčeku bol stanovený na november 2020. V čase, kedy malo toto „nové“ zariadenie už pomaly vítať prvých pacientov, sme sa však v tých istých mestských novinách (23/2020) dočítali, že kvôli „neočakávanému problému“, sa ukončenie premeny bývalej funkčnej polikliniky na budúce funkčné zdravotnícke centrum presúva na apríl 2021.

Je zaujímavé, že tým neočakávaným problémom je údajne nevyhovujúca statika druhého podlažia tejto budovy, hoc pri každej podobnej rekonštrukcii je pre vydanie stavebného povolenia nevyhnutý aj statický posudok.

Podobnú „výhovorku“ pre nedodržanie termínov a súčasné navýšenie finančného rozpočtu vedenie mesta použilo aj v minulosti, napríklad pri rekonštrukcii Vily Alica, prestavbe Domu služieb, alebo pri výstavbe bytovky Zdravie 2.

Za pripomenutie tiež stojí, že obdobnou rekonštrukciou prešiel ten istý objekt aj približne pred 15 rokmi. V prepočte z bývalej meny, sumou necelých 200 tisíc eur vtedy prispela darom Slovenská sporiteľňa, skoro rovnakú sumu investovalo mesto.

„Vianočný darček“ pod stromčekom teda Tatranci nenašli. Aj keď sme si už na neplnenie sľubov radnice za ostatné roky zvykli, dúfame, že nový termín nie je (kvôli jeho načasovaniu) len ďalším aprílovým žartom!

Alexander Gálfy

Pre Tatry

Share